דורה יקרה לי

CNV00009 copy.jpg
דורית מנטל 1956-2007

אמנית יוצרת, פעילה חברתית ופוליטית למען זכויות הפרט, זכויות בעלי החיים והשמירה על איכול הסביבה. הפעילה במשך כשמונה שנים בית-קפה-תרבות בחיפה- הוטנטוט, ואירחה אומנים צעירים בגלרייה שבקומת המרתף בבית הקפה, ולהקת מתחילות וכן להקות ג’ז מדי שבוע.
בשנת 2006 הצטרפה דורית למפלגת “עלה ירוק” והייתה מועמדת במקום ה-25 ברשימה לכנסת. בביתה אירחה את סניף צפון של המפלגה. במשך מספר חודשים התקיימו מספר רב של ישיבות ופעילויות, והמקום הפך להיות תא פעיל למען זכויות בעלי החיים, שמירה על איכות הסביבה וקידום תהליך הלגליזציה.


hafgana-dogs 001.jpg
מימין: מר (פנתר) ירוק, אני ודורית בהפגנה נגד מכלאות הכלבים בחיפה, בחירות לכנסת ה-17

אני בטוחה שיש אינטרנט בגן עדן. אני רק לא יודעת אם את זוכרת את הסיסמא למייל שלך, אחרי החוויה שעברת לפני שלושה ימים. את בטח בהלם, כי היום את יודעת את כל מה שחשבנו ולא הפסקנו לשאול. אז כדי לא לסבך אותך טכנולוגית בשלווה שלך שם, אני כותבת לך פה (אני בטוחה שיש שם גוגל ואת הבלוג תוכלי למצוא).
התרגלתי לכתוב לך, ולא נראה לי שאני אפסיק. אני אתגעגע לתגובות שלך. וגם למיילים שכתבת לי, כמו על התאורייה ההיא על כך ששרון לא באמת צמח, על כמה ספאמרים יש לנו בפורום הפנתרות הירוקות ואיך אפשר לעשות משהו לחסום אותם, וטיפים לכל מיני מסעדות בעיר החדשה לי. רציתי לספר לך שכשקיבלתי את המייל המודיע על פטירתך, חשבתי שמישהו צוחק עלי. כי זה נשלח מהמייל שלך. ואיזה חוסר רגישות נוראית זה לשלוח מייל כהודעה על פטירה. אני בדיוק הדלקתי את הסיגריה עם הקפה של הבוקר. מייד התקשרתי לטלפון שלך “בבית”. טלפון שרק לפני כמה ימים גיליתי שרשמת על שמו של דוד ולא על שמך, כנראה כי ככה “שילמת” לדוד על זה שהוא נתן לך חדר בדירה, בקומה הרביעית (בלי מעלית) בסימטה קטנה בהדר. כמה מדרגות מתחת לדירה בה אני גרתי בחיפה. עברת לשם אחרי המלחמה, אחרי שפשטת את הרגל. אני זוכרת שמכרת את כל הריהוט של ההוטנטוט ואמרתי לי שעכשיו יש לך כמה חודשים של שקט כלכלי, ושתתחילי תוך כדי לחפש לך עבודה חדשה.

ת��נ�-0003.jpg
הפגישה הראשונה שלי עם דורית בהוטנטוט, ינואר 2006

דוד ענה לי. סיפר לי שהוא מצא אותך בשירותים. אמר שפנייך היו שלוות, לא ניכר כי סבלת. פשוט היית שם, ולא היית. מילותיו הדלות והריקות של דוד, כשתיאר אותך בעיברית קלוקלת, אותך שהיית תמיד מתקנת לי שגיאות כתיב, הגייה, דיבור, עריכה… צרמו לי עד לעיניים שנמלאו דמעות. אמרתי לו, שאני אתקשר בהמשך כי לא יכולתי לדבר, ולא יכולתי לנשום, ובטח שלא לשתות אפילו עוד שלוק מהקפה המזויין שלי שכבר הספיק בין כה להתקרר.
כשניתקתי את הטלפון התקשרתי לערן, אז כבר לא יכולתי לדבר. הבכי השתלט לי על מיתרי הקול. אחרי דקות של יבבות הצלחתי להגיד לו שאת מתה. לא מאמינה למילים שיוצאות לי מהפה. תוך 10 דקות הוא היה פה, ואחרי שקרא את המכתב שצורף להודעת הפיטרה, ניחם אותי בזה שבטח העדפת למות, אם זה היה המצב שלך, ואולי אפילו התאבדת. די נחרדתי מהמחשבה על כך וחוצמיזה שאני יודעת שאין מצב שהיית מתאבדת בלי למצוא בית לבוטן כלבתך המתוקה, ולחתולייך: אריה, פאני, יהאו, זלמן (גווינפין) ועוד שני גורים שמצאת לפני שבוע וחצי, אלו שביקשת ממני לעזור לך למצוא להם בית, כי אין לך כסף להאכיל אותם, ובאגודת חובבי החתולים אמרו לך שתיזרקי אותם חזרה לרחוב. מתוך מייל ששלחת לי ב-24/3:
הערב הגיעו אלי שני חתלתולים שמישהי מצאה בפח אשפה. לא ברור כמה זמן הם היו שם אולם כשהם הגיעו אלי כבר כמעט לא היה להם חום גוף והם רזים בטרוף , ממש שלדים. לפני שזו שמצאה אותם הגיעה אלי היא חיפשה פתרונות אחרים, בין הייתר היא פנתה לאגודת חובבי החתולים. היא דיברה עם יו”ר האגודה מירי וזו אמרה לה “תזרקי אותם בחזרה לפח”.

P3140019.JPG
עם דורית ובוטן, שעדיין מחפשת בית חם, פורים 2006

הגופה שלך עכשיו באבו כביר. השערה היא שקיבלת דום לב. בודקים אותך. אני בדקתי בתוך עצמי ובאופן נסיבתי הצלחתי לשער שאו שהתאבדת או שרצחו אותך או שבאמת זה היה “רק” דום לב. איך היינו חוגגות על זה, שתינו חולות תיאוריות קונספירציה… (שמת לב שנפטרת בדיוק שנה אחרי הבחירות? 28/3/07 !!!) אבל אין לי עם מי לקשקש על זה מלבדך. כל השאר יחשבו שאני סתם פסיכית. רק את הבנת את ההומור המעוות עד מוות שלי.
אני מתקשה להספיד אותך. מאז השיחה עם דוד לא בכיתי. אבל זה לא שאני במצב רוח טוב. כבר סרבתי לכמה בילויים היום ושלשום. הקפתי את עצמי אנשים מהרגע שנודע לי על מותך. אפילו אחרי שעתיים הגעתי לעבודה (באיחור קל, בגלל ההלם קצת איבדתי את חושת הזמן). קרעתי את החולצה של עלה ירוק מהבחירות, זאת שחרשנו חודשיים מעל כל גופייה בחורף הקודם, ולבשתי אותה. את היית לי כמו משפחה ואני אבלה והמומה. בלילה הראשון לא יכולתי לישון לבד. ידיד טוב החזיק לי את היד כל הלילה. אתמול שתיתי חצי בקבוק יין בעבודה (הייתה הרמת כוסית לפסח, וסופסוף השתלם לי שאני זונת מערכת- הזמינו אותי לשתייה גם בקומה הראשונה וגם בקומה השנייה!) ונרדמתי די מהר. קמתי בבוקר היום ומייד יצאתי לים עם חבר. אחר כך טיילנו בנווה צדק והיה מקסים.
חשבתי עליך כל הזמן, על כמה היית נהנית מהשכונה הקסומה הזאת, אז הוצאתי את המצלמה וצילמתי בשבילך. מקווה שתהני מהמצגת…

אז עכשיו, אני לבד בפעם הראשונה מאז שמעתי על מותך. וזה לא קל, לנסות להתמודד עם זה. עדיין לא מוכנה לקבל את זה שהלכת. היו לנו כל כך הרבה תוכניות, ובניתי עלייך שתהיי עורכת באתר החדש של “הפנתרות“. את היית הרוח שעוד החזיקה את האירגון הזה, שהלך ודעך גם הוא בעקבות המלחמה. עכשיו כשסופסוף הצלחנו לשנס מותניים ולהתחיל לעבוד על תכנים לאתר חדש, הלכת לנו. אני מקווה שנזכה להרים את האתר החדש, שיוקדש כולו לך – להשקפת עולמך הנדירה והטהורה.
האובדן שלך, דורה יקירתי, הרבה יותר מזעזע מכל קטיושה. ואני מקווה שנוכל לאסוף את עצמנו, מר פנתר, ברונוטופיה, הכל נפלא, ע’, איה, דיו-ג’יימס… וחברים נוספים, ולעשות פה “נובוטיפיה” או לפחות להתחיל להעביר את המסר. תמסרי ד”ש לקורט, מוריסון, ג’ופלין, הנדריקס, מרקורי וכו’…
אוהבת ומתגעגעת מאוד מאוד מאוד….
______________________________________________________________

הלווייה תתקיים ביום ראשון אחרי הצהריים באיזור חיפה
פרטים על זמן ומקום מדוייק יועברו ביום ראשון בבוקר
במידה ומישהו זקוק להסעות ניתן לעדכן את יובל: 048111853
בואו עם כינורות וגיטרות

להתראות
דריה: 0772060300
0526525828
דוד: 0545869937

OLD SET_5 copy.jpg

עוד ברשת על דורית:
נמסטה
תפוז
תגובה 51
איך דורית דאגה לכולם לסנדביצ’ים ביום הבחירות
עוד תפוז
הבלוג של דורית
עוד תמונות של דורית

Facebook Comments
תגיות: ,

עלינו הגר